
Osud
Síla myšlenky
Crooeksův mlýnek - Představte si mlýnek, jaký si děti dělají na potoce, ale velmi malý: tři lopatky zhotovené z nejtenčích špejlí nebo drátků, připevněných na papírové trubičce. Plocha lopatek je z papíru na jedné strany nabarveném černě a na druhé leskle bíle.
Mlýnek se otáčí na hřídeli z drátu. Vše velikosti několika cm. Tento mlýnek dáme do skleněné nádoby nebo krabice, vzduchotěsné, ze které vyčerpáme vzduch. Jestliže rozsvítíme v blízkosti mlýnku žárovku, začne se mlýnek otáčet tím, že paprsek světla, tvořený proudem fotonů dopadá na lopatky a je tmavou barvou pohlcován a bílou odrážen. Takovému mlýnku říkáme Crookesův (kruksův). Profesor Kahuda s ním u nás dělal pokusy ještě za starého režimu, v r. 1976, ve své Psychoenergetické laboratoři v Praze.

Prof. Kahuda prokázal, že takovýto mlýnek lze zastavit pouhou myšlenkou, jestliže na něj soustředíme svou pozornost, a to i na velkou vzdálenost. Např. během své přednášky v Košicích uskutečnil takovýto pokus: ve sjednanou hodinu roztočil v přednáškovém sále mlýnek a čtvrt hodiny na to, podle předchozího ujednání, se na mlý- nek začal soustředit ing. arch. J. K. Kořínek v Praze s tím, aby se mlýnek zastavil a po určitém počtu minut opět rozběhl. Dokázal rovn ěž, že se lopatky mlýnku zastavily v poloze svisle-vodorovné nebo šikmé. Pokus se plně vydařil. Je to jeden z řady pokusů, kterými prof. Kahuda demonstroval vliv myšlenek na fyzikální procesy. Jsou-li tedy naše myšlenky schopny ovlivnit mlýnek, jaký pronikavý a přitom neviditelný vliv musí mít na naši psychiku a náš osud.